Szlifierki kątowe, zwane również szlifierkami bocznymi lub tarczowymi, to ręczne elektronarzędzia służące do szlifowania, cięcia, czyszczenia i polerowania materiałów. Dzięki ogromnej różnorodności zadań, które można wykonać za pomocą tego sprzętu, jest to niezbędne narzędzie, które należy mieć w swoim arsenale.

JAK DZIAŁA SZLIFIERKA KĄTOWA?
Szlifierki kątowe są dostępne w wersjach przewodowych, akumulatorowych lub pneumatycznych. Szlifierka kątowa działa przy użyciu małego dysku lub koła i obraca go z tak dużą prędkością, zwykle między 8000 a 11000 obr./min, co umożliwia cięcie, szlifowanie i polerowanie. Dyski mogą również mieć różne rozmiary.

Głowicę szlifierki kątowej można wymienić po zużyciu i zazwyczaj jest ona wyposażona w regulowaną osłonę z bocznym uchwytem, ​​aby umożliwić obsługę obiema rękami. Niektóre szlifierki kątowe, w zależności od zakresu prędkości, mogą być używane jako szlifierki, wykorzystując tarczę szlifierską z podkładką lub tarczą szlifierską.

CO MOŻESZ ZROBIĆ SZLIFIERKĄ KĄTOWĄ?

Szlifierki kątowe mogą być używane do niezwykle zróżnicowanej liczby projektów. Najczęstszym zastosowaniem szlifierki kątowej jest usuwanie nadmiaru materiału z detalu, jednak istnieje wiele różnych rodzajów tarcz, które można wykorzystać do różnych zadań, np. tarcze do cięcia, ścierne tarcze szlifierskie, kamienie szlifierskie, szlifowanie tarcze, koła szczotek drucianych i nakładki polerskie. Z odpowiednią tarczą jej wszechstronność nie ma końca.

Na przykład szlifierka przydaje się do cięcia i szlifowania

 • Żelazo, stal i inne metale
 • Metalowe pokrycie dachu, blacha falista i inna blacha stalowa
 • Cegła, kamień i beton
 • Łupki i płytki budowlane
 • Rura odpływowa z PVC
 • Zardzewiałe śruby, których nie można cofnąć
 • Zbrojenie w betonie
 • Szlifowanie i ostrzenie narzędzi ogrodniczych
 • Spawy na stali, a także czyszczenie spawów

Akcesoria do szlifierek i szczotek drucianych służą do:

 • Usuwanie farby
 • Czyszczenie rdzy ze stali
 • Szlifowanie drewna

CZY DO CIĘCIA DREWNA MOŻNA UŻYĆ SZLIFIERKI KĄTOWEJ?

Szlifierka kątowa przeznaczona jest do szlifowania metalu lub ostrożnie cięcia metali żelaznych za pomocą tarczy ściernej. Brakuje im podstawy i innych zabezpieczeń, które posiadają piły tarczowe i nie powinny być używane do cięcia drewna, zwłaszcza z wolnej ręki. Szlifierka kątowa zazwyczaj używa ostrza o mniejszej średnicy niż mała piła tarczowa i nie zapewnia tej samej głębokości cięcia. Zahaczenie ostrza może spowodować odrzut, który może okazać się niebezpieczny. Możesz jednak użyć szlifierki kątowej do drewna do rzeźbienia, kształtowania i szlifowania.

Istnieje wiele różnych materiałów, które można jednak bezpiecznie ciąć za pomocą szlifierki kątowej, możesz przeczytać, czym one są i je wyciąć tutaj.

CZY SZLIFOWANIE ISKRY JEST NIEBEZPIECZNE?

Zazwyczaj iskry wydobywające się ze szlifierki kątowej są małe i bardzo lekkie, z tego powodu iskra jest zwykle wystarczająco mała, aby ostygnąć, zanim uderzy w nagą skórę. Jednak większe gorące iskry powstające podczas szlifowania metalu są znacznie bardziej niebezpieczne, ponieważ zwykle są większe i prawdopodobnie składają się z płonącego metalu. „Iskry”, które widzisz podczas szlifowania lub cięcia stali, to zasadniczo pył stalowy wystarczająco gorący, by świecić. Jednak mają też bardzo małą masę.

Jeśli ciężko pracujesz w ciepłe dni i cierpisz na spoconą skórę, może to działać na twoją korzyść, ponieważ iskry mają tendencję do odbijania się od skóry z powodu efektu Leidenfrosta. Jeśli jednak zostaną uwięzione, przepalą się przez każdy element garderoby, który nosisz, ważne jest, aby upewnić się, że wszystkie ubrania i buty są wykonane z włókien naturalnych. Dzieje się tak, ponieważ sztuczne włókna, takie jak polar, topią się, a jeśli się stopią, mogą przykleić się do skóry i spowodować poważne oparzenia.

Okulary ochronne są ważne, aby chronić oczy przed zabłąkanymi iskrami. Wizjer na całą twarz zapewni również dodatkową ochronę w przypadku rozbicia dysku lub ostrza.

Nauszniki lub zatyczki do uszu zmniejszają ryzyko uszkodzenia słuchu i są zawsze ważne podczas pracy z elektronarzędziami.

Maski przeciwpyłowe są wymagane do ochrony przed oparami i cząsteczkami kurzu unoszącymi się w powietrzu podczas cięcia.


Rękawiczki zapewniają natychmiastową ochronę przed iskrami i drobnymi fragmentami wyrzucanymi przez dysk. Chronią również dłonie przed ogólnym zużyciem, tj. drobnymi skaleczeniami, zadrapaniami i otarciami. Powinny jednak być ciasno dopasowane, a nie „workowate”, aby można było bezpiecznie trzymać narzędzie.
Buty ze stalowymi noskami są szczególnie potrzebne, jeśli pracujesz z ciężkimi przedmiotami, które mogą spaść podczas cięcia, ponieważ będą chronić twoje palce.
Kombinezony i/lub fartuchy chronią ubrania przed iskrami. Uważaj na iskry wpadające do kieszeni lub podwinięć i upewnij się, że materiały są wykonane z naturalnych włókien.

CZY SZLIFIERKA KĄTOWA MOŻE BYĆ UŻYWANA JAKO SZLIFIERKA?
Mówiąc najprościej, tak. Szlifierka kątowa może być używana zarówno jako szlifierka, jak i polerka, jeśli dysponujesz odpowiednią przystawką/tarczami. Na rynku są tysiące akcesoriów do tarcz i kół, ale najwięcej